Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

Strona główna

 

 

                                                   Spotkanie jasełkowe
                z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka w Domaszowicach

Na zaproszenie Dyrekcji, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej wDomaszowicach oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach w niedzielne popołudnie  (13.01.2019r.) zapełniła się aula w szkole. Mieszkańcy i zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło  Urszuli Medyk – Wójt Gminy Domaszowice oraz Anny Bodzioch  - Zastępy Wójt zebrali się po to by obejrzeć jasełka i spotkać się przy kawie i herbacie. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali jasełka. Nad częścią artystyczną czuwały panie:  Halina Nieśpiałowska, Renata Majewska, Jadwiga Lewicka, Halina Kwaśnicka. Młodzi aktorzy wprowadzili uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój pomimo tego, że od Bożego Narodzenia minął prawie miesiąc. Dodatkowym atutem jasełek był ich muzyczny akcent kolędowy. Występ uczniów bardzo spodobał się mieszkańcom i został nagrodzony gromkimi brawami.
Na spotkaniu jasełkowym była możliwość wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
V edycja  Gminnego Konkursu pt. „Stroik Bożonarodzeniowy”  
 
Uroczyste rozdanie nagród w V edycji Konkursu  pt. Stroik Bożonarodzeniowy 2018 odbyło się 19 grudnia 2018 r. na Sali narad Urzędu Gminy. Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach są organizatorami Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy 2018”.
W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież oraz dorośli z terenu gminy Domaszowice.  Do konkursu przystąpiło łącznie  38 osób w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - IV, szkoła podstawowa kl. V – VII oraz II gimnazjum, dorośli. Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie Jury brało pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania prac oraz pomysłowość i inwencję twórczą uczestników.
Nasi zwycięzcy to:
W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce –  Hanna Kurek,  Publiczne Przedszkole w Polkowskiem,
II miejsce - Lena Galasińska, Publiczne Przedszkole w Polkowskiem,
III miejsce – Łucja Oleś, Publiczne Przedszkole w Polkowskiem.
 
W kategorii dzieci z klas I - IV szkoły podstawowej:
I miejsce  -  Filip Matejuk, kl. I – SP  w Polkowskiem,
II miejsce  – Maja Otolińska, kl. IV - SP w  Domaszowicach,
III miejsce – Lena Niezgoda, kl. I -  SP  w  Domaszowicach,
Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała:
Zofia Białkowska – kl. IV -  SP w Domaszowicach

W kategorii dzieci i młodzież z klas V – VII oraz III gimnazjum szkoły podstawowej:
I miejsce  –  Martyna Kurek, kl. V – SP w Polkowskiem,
II miejsce –  Oliwia Matkowska, kl. VI - SP w  Domaszowicach,
III miejsce –  Emilia Niezgoda,  kl.  VI - SP  w  Domaszowicach,
Wyróżnienia w tej samej kategorii otrzymali:
Aleksandra Lisiecka -  kl. V - SP  w  Domaszowicach,
Milena Burban -   kl. VI - SP w Domaszowicach,
Hanna Pilarz – kl. V – SP w Domaszowicach.

W kategorii  dorośli:
I miejsce – Kazimiera Holka, Domaszowice
II miejsce – Joanna Kurek, Włochy
II miejsce – Agata Oleś, Włochy

Zwycięzcom konkursu Wójt Gminy Urszula Medyk pogratulowała pomysłów i wykonania prac oraz wręczyła nagrody i dyplomy. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie wręczyła dyplom i  słodki upominek. Gratulujemy zwycięzcom !!!
Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział w konkursie, życząc jednocześnie wszystkiego najlepszego w rozpoczynającym się 2019 roku.Bałwankowe święta

Na spektakl o takim tytule zaprosiła dzieci w wieku przedszkolnym Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach w dniu 06.12.2018r.  Wprawdzie astronomiczna zima przywitała nas mgłą i deszczem,  jednak nastrój stworzony przez aktorów był iście zimowy.  Przy wspólnych piosenkach i quizach dzieci wybornie się bawiły. Tańczyły razem z Elfem i Mikołajem w rytm starych harcerskich pląsów. Był to wesoły i niezapomniany dzień.

Dotacja na książki w 2018 r.


Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach otrzymała  dofinansowanie na zakupu nowości wydawniczych w wysokości  3000,00 zł. w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”,  Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Głównym celem programu, jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek.

 


 

Zakupione nowości są już dostępne w naszej bibliotece.


Serdecznie zapraszamy czytelników do odwiedzenia biblioteki i korzystania z nowości wydawniczych.          


                                       
 „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”
Poznajemy Zabytki Namysłowa

W dniu 11 maja 2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała wycieczkę dla uczniów z klas IV B i V Szkoły Podstawowej w Domaszowicach do Biblioteki Publicznej w Namysłowie. Panie Teresa Hruby i Maria Tomzik z biblioteki  zaprosiły dzieci do wzięcia  udziału w Grze Miejskiej pt. „Poznajemy Zabytki Namysłowa”. Uczestnicy spacerując po mieście uważnie słuchali ciekawostek o zabytkach, a następnie odpowiadali na zadawane pytania. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Bramę Krakowską –rycerza, Rynek - ratusz i fontannę, Izbę  Regionalną, Kościół pw. Św. Franciszkai Piotra z Alkantary,  Zamek w Namysłowie, Izbę Techniki Młynarskiej, Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kilkugodzinna wycieczka okazała się bogata w wiedzę o poznaniu historii naszego miasta powiatowego.


3 Maja Święto Konstytucji w Bibliotece

Z okazji 3 Maja Święta Konstytucji Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała  warsztaty dla uczniów  klasy V Szkoły Podstawowej w Domaszowicach na których uczniowie wykonali  kotyliony  biało-czerwone w barwach narodowych na uroczystą akademię gminną z okazji Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która odbyła się  27 kwietnia  2018 r.  w  Szkole Podstawowej w Domaszowicach.


VI edycja  Gminnego Konkursu pt. „Stroik Wielkanocny ”

28 marca 2018 r. odbyło się na Sali Narad Urzędu Gminy wręczenie nagród i dyplomów za udział w VI edycji konkursu pt. Stroik Wielkanocny. Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach są organizatorami Konkursu  pt. „Stroik Wielkanocny 2018”.  W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież oraz dorośli z terenu gminy Domaszowice.  Do konkursu przystąpiło łącznie 18 osób w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - IV, szkoła podstawowa kl. V – VII i klasy gimnazjalne oraz dorośli. Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie Jury brało pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania prac oraz pomysłowość i inwencję twórczą uczestników.

Nasi zwycięzcy to:


W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce –   Lena Galasińska,  Oddział  Przedszkolny  w  Polkowskiem,
II miejsce -  Hanna Kurek, Oddział  Przedszkolny  w  Polkowskiem,
III miejsce -  Mikołaj Dutkiewicz, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach.
 
W kategorii dzieci z klas I – IV  szkoły podstawowej:
I miejsce  -  Zuzanna Sławska, kl. IV - Szkoła Podstawowa w Domaszowicach,
II miejsce  – Wiktoria Oleś, kl. IV  - Szkoła Podstawowa w  Polkowskiem,
III miejsce – Martyna Kurek kl. IV - Szkoła Podstawowa w  Polkowskiem.

W kategorii dzieci i młodzież z klas  V – VII szkoły podstawowej oraz  klasy  gimnazjalne:
I miejsce  –  Oliwia Matkowska, kl. V – Szkoła Podstawowa w Domaszowicach,
II miejsce –  Wojciech Poprawa, kl. V – Szkoła Podstawowa  w Domaszowicach,
III miejsce –  Emilia Niezgoda, kl. V – Szkoła  Podstawowa  w Domaszowicach.

W kategorii  dorośli:
I miejsce – Kazimiera Holka,  mieszanka Domaszowic,
II miejsce -  Agata Oleś, mieszkanka Włoch.

Zwycięzcom konkursu Zastępca Gminy Tomasz Dłubak pogratulował pomysłów i wykonania prac oraz wręczył nagrody i dyplomy. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie wręczył dyplom, medal okolicznościowy  i  słodki upominek.

Gratulujemy zwycięzcom !!!

Pierwsza  pomoc przedmedyczna.

19.02.2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach oraz Koło Emerytów z Domaszowice, zorganizowały w Szkole Podstawowej w Domaszowicach spotkanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie  było skierowane do wszystkich mieszkańców Gminy Domaszowice, którzy mieli okazję przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Specjalistycznego instruktażu udzielili zebranym strażacy z OSP Domaszowice przeszkoleni do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej naczelnik Tomasz Topornicki,  Jacek Majcher i Damian Sas. Głównym celem naszego spotkania było uświadomienie uczestnikom celowości udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i podjęcie działań ratujących życie osobom poszkodowanym. Strażacy udzielili  instruktażu jak postępować w przypadku utraty przytomności, złamań, zakrztuszenia. Ważnym punktem spotkania były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Podczas zajęć uczestnicy poznali schemat czynności tj.  ułożenia nieprzytomnego, wezwanie pomocy, sprawdzanie oddechu, uciskanie klatki piersiowej. Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem i zaangażowaniem brali udział w przygotowanych ćwiczeniach.
Takie umiejętności mogą przydać się do ratowania życia Twoich najbliższych!


Relacja z zajęć w ferie zimowe w bibliotece:

Maski karnawałowe

  „Niech żyje bal!” - te słowa znanej piosenki są zapewne na ustach wszystkich, którzy w czasie karnawału oddają się szaleństwom na parkiecie. Beztroska zabawa jednak należy się także dzieciom. Dlatego z myślą o nich w tym wyjątkowym czasie Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała zajęcia feryjne. Tematem przewodnim były maski karnawałowe. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy z uczestnikami na temat najpiękniejszych balów, w których one uczestniczyły, oraz kostiumów jakie w tym czasie na sobie miały. Dzieciaki bardzo chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami szczegółowo opisując swoje stroje i przeżycia. W kolejnym etapie zajęć uczestnicy czytali książki nawiązujące do tematyki balów, podczas słuchania mogły pokolorować wydrukowane maski karnawałowe. Uczestnicy dostali wycięte z papieru szablony masek oraz różne materiały plastyczne potrzebne do ich dekoracji. Miały więc do dyspozycji bibułki, różnokolorowe brokaty i skrawki materiałów. To przy ich użyciu stworzyły bardzo oryginalnie zdobione maski, które mogły zabrać ze sobą do domu, by pochwalić się nimi bliskim.Filmowa sesja

Kolejny dzień zajęć rozpoczęliśmy filmową sesją o Harrym Potterze. Drugim punktem zajęć było wspólne rozwiązywanie quizów ze znajomości książek o Harrym Potterze. Jak na fanów przygód małego czarodzieja przystało ekstremalne czarodziejskie quizy nie przysporzyły żadnych trudności. W tym dniu uczestnicy wykonali samodzielnie magiczne różdżki, odbył się turniej wiedzy ze znajomości przygód młodego czarodzieja.
Na wszystkich, którzy w tym dniu przybyli do biblioteki czekały niespodzianki: zakładki do książek promujące bibliotekę i czytelnictwo oraz coś na słodko.
Zabawa była znakomita!

Gry planszowe

Ostatni dzień z zajęć ferii zimowych dzieci aktywnie spędziły czas grając w gry planszowe. Grały w różne gry dostosowane do wieku Graczy. Dzieci grały m.in w gry: Trzy świnki, Dzikie Łabędzie, Kalambury, Domino. Gry planszowe są lepszą alternatywną od komputera czy telewizji, rozwijają wyobraźnię, uczą współpracy i zasad fair play, a przy tym pozwalają się odprężyć i przyjemnie spędzić czas. Wspomagają rozwój intelektualny dziecka, uczą poprzez zabawę, ich ogromną zaletą jest integracja w grupie, zacieśnianie więzi międzyludzkich. Są świetną zabawą połączoną ze zdrową rywalizacją, a z tego czerpie się jeszcze sporo przyjemności i emocji! Po części intelektualnej, przyszła pora na naukę szydełkowania. Pani Zofia Herba wieloletnia mieszkanka naszej gminy z własnej inicjatywy społecznie postanowiła przekazać swoje umiejętności i wiedzę w robótkach na szydełku. Uczyła dzieci jak zrobić pętelkę na szydełku, łańcuszek i jak to wszystko ładnie łączyć, korzystając z książki pt. „220 splotów szydełkowych”. Dzieci z wielką przyjemnością uczyły się od Pani Zofii która z wielkim spokojem i cierpliwością wyjaśniała i pokazywała pierwsze kroki z szydełkiem.
Wszystkim uczestnikom zajęć feryjnych oraz Pani Zofii Herbie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Strażak na spotkaniu z seniorami.

15 stycznia  2018 r. w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach odbyło się cykliczne „spotkanie przy kawie” z seniorami. Na spotkanie zaproszony został  strażak z Komendy Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej w Namysłowie Pan Wojciech Jarmarczyk. Głównym celem spotkania było uświadomienie starszych osób i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu. Uczestnikom spotkania szczegółowo omówiono tematykę zagrożeń związaną z  ogrzewaniem budynków. Omówiono także zasady  korzystania z butli gazowych oraz przedstawiono  możliwości zapobiegania zagrożeniom pożarowym występującym w budynkach mieszkalnych. Pan Wojciech zaapelował do uczestników spotkania o dokonywanie przeglądów  kominowych i kanałów wentylacyjnych, jednocześnie przestrzegając przed zagrożeniem zatruciem tlenkiem węgla potocznie zwanym "czadem” . Ten cichy zabójca wciąż zbiera obfite żniwo. Pan strażak przedstawił zalety montażu czujek wykrywających i alarmujących o obecności  czadu w budynkach mieszkalnych. Warto więc pomyśleć o zamontowaniu w naszych domach czujników CO.  

 


IV edycja  Gminnego Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy”  
 
Uroczyste rozdanie nagród w  IV edycji Konkursu pt. Stroik Bożonarodzeniowy 2017 odbyło się 19 grudnia 2017 r. na Sali narad Urzędu Gminy. Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach są organizatorami Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy 2017”.
W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież oraz dorośli z terenu gminy Domaszowice.  Do konkursu przystąpiło łącznie 27 osób w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - III, szkoła podstawowa kl. IV – VIII oraz dorośli. Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie Jury brało pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania prac oraz pomysłowość i inwencję twórczą uczestników.

Nasi zwycięzcy to:


W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce –  Hanna Kurek,  Publiczne Przedszkole w Polkowskiem,
II miejsce -  Mikołaj Dutkiewicz, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach,
III miejsce - Antonina Matysik, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach
 
W kategorii dzieci z klas I - III szkoły podstawowej:
I miejsce  -  Zofia Swędrak, kl. III – SP  w Domaszowicach,
II miejsce  – Maciej Zalewski, kl. II - SP w  Polkowskiem,
III miejsce – Oliwia Ciach, kl. III -  SP  w  Polkowskiem,

W kategorii dzieci i młodzież z klas IV – VIII szkoły podstawowej:
I miejsce  –  Nikola Gorzeja, kl. IV – SP w Polkowskiem,
II miejsce –  Oliwia Matkowska, kl. V - SP w  Domaszowicach,
III miejsce –  Emilia Niezgoda,  kl.  V - SP  w  Domaszowicach,
Wyróżnienia w tej samej kategorii otrzymali:
Wiktoria Oleś, kl. IV - SP  w  Polkowskiem,
Daria Szulakowska,  kl. VII - SP w Domaszowicach,

W kategorii  dorośli:
I miejsce – Joanna Kurek, Włochy
II miejsce – Łukasz Sławski, Domaszowice
II miejsce – Katarzyna Matejuk, Włochy

Zwycięzcom konkursu Wójt Gminy Zenon Kotarski pogratulował pomysłów i wykonania prac oraz wręczył nagrody i dyplomy. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie wręczył dyplom i  słodki upominek.
Gratulujemy zwycięzcom !!!


Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział
w konkursie, życząc jednocześnie wszystkiego najlepszego w rozpoczynającym się 2018 roku.


Dzielnicowy na spotkaniu z seniorami.

11 grudnia 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach odbyło się spotkanie  Przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie Dzielnicowego Gminy Domaszowice sierż. szt. Daniela Herby z seniorami. Celem spotkania było zbliżenie Policji do społeczeństwa i zainteresowanie problematyką bezpieczeństwa. Spotkanie miało na celu  uświadomienie seniorów  i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą występować  w codziennym życiu. Pan Daniel w formie projekcji filmu przekazał uczestnikom niezbędną wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa osób starszych oraz informacje jak nie stać się ofiarą przestępstw między innymi metodą „na wnuczka”  lub „na policjanta”. Seniorom przypomniano o zasadach ograniczonego zaufania wobec obcych osób oraz zachowania zdrowego rozsądku przy podejmowaniu decyzji na rozmaite oferowane im propozycje i produkty. W trakcie spotkania, każdy z uczestników mógł zadawać pytania, wyrazić swoją opinię, podzielić się własnymi spostrzeżeniami czy sugestiami odnośnie omawianych kwestii, a także osobistego poczucia bezpieczeństwa. Spotkanie stanowiło  okazję, aby zapoznać seniorów z ideą funkcjonowania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Pan Daniel przekazał seniorom zasady oraz sposób funkcjonowania tej aplikacji. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze  i  okazało się  pomocne dla tej grupy wiekowej.

 

Warsztaty robienia na szydełku w bibliotece.


23 listopada 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach odbyły się warsztaty szydełkowania dla dzieci i młodzieży. Grupa 12 uczestniczek pod okiem pani Wandy Dobrzańskiej– niezwykle cierpliwie prowadzącej – poznawały podstawy techniki szydełkowania. Na warsztatach, pani Wanda wraz z panią Zofią Herbą pokazały dzieciom jak stawiać pierwsze kroki w tej niezwykle inspirującej sztuce, jaką jest szydełkowanie. Początki były trudne! Dzieci uczyły  się jak zrobić pętelkę na szydełku, łańcuszek, słupek. Dla dzieci nawet słownictwo mogło być niezrozumiałe, jednak pani Wanda podchodząc do każdego dziecka, z wielkim spokojem wyjaśniała wszelkie niejasności. Warsztaty przebiegły w miłej i wesołej atmosferze, a w czasie trwania zajęć, można było podziwiać gotowe prace pani Wandy Dobrzańskiej – piękne szydełkowe aniołki, bałwanki, kwiaty.  Na zakończenie zajęć dzieci dostały prezenty od pani Wandy w postaci aniołków, kwiatuszków, które  wykonała własnoręcznie. Uczestniczenie w takich warsztatach to ciekawe przeżycie, można nie tylko podzielić się swoimi umiejętnościami, ale i nauczyć się czegoś nowego, gdyż własnoręcznie wykonana praca daje więcej radości i satysfakcji. W dobie gdy większość społeczeństwa kupuje gotowe wyroby rzemieślnicze warto, by nasze dzieci też umiały posługiwać się szydełkiem czy drutami tak jak to robiły nasze mamy czy bacie.
Bardzo dziękujemy Pani Wandzie Dobrzańskiej i Pani Zofii Herbie za cenne nauki i czas poświęcony naszym dzieciom.


Spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w bibliotece.Dużo przydatnych informacji oraz odpowiedzi na pytania otrzmały osoby, które przybyły w poniedziałek  13 listopada 2017 do biblioteki na spotkanie z panią Katarzyną Paradowską - Pwiatowym Rzecznikiem Konsumentów.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną  Bibliotekę Publiczną
w Domaszowicach  i Koło Seniorów w Domaszowicach w ramach aktywizacji osób starszych.

Pani Katarzyna Paradowska w sposób bardzo zrozumiały tłumaczyła zawiłości w prawie konsumenckim. Wyjaśniła jak dochodzić swoich praw przy zawieraniu umów poza lokalem przedsiębiorstwa. Rozwiała także wątpliwości dotyczące gwarancji, ubezpieczania zakupów oraz możliwości odstąpienia od zawartej umowy. Swój wykład wzbogaciła przykładami, z którymi miała do czynienia podczas swojej pracy, aby w pełni zobrazować jakie sztuczki stosują sprzedawcy i jak się zabezpieczyć przed nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Na spotkanie przybyło prawie 22 seniorów, którzy z uwagą wysłuchali wykładu, zadawali pytania oraz dzielili się swoimi historiami dotyczącymi dochodzenia swoich praw jako konsumenci.Spotkajmy się przy kawie

Gminna  Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprasza osoby starsze do udziału w cyklu spotkań przy kawie w każdy pierwszy poniedziałek  miesiąca o godz. 15.30.  Wyjątkowo pierwsze spotkanie zorganizowane zostanie w dniu 23.10.2017 roku, aby uczcić Europejski Dzień Seniora.  O swoim życiu, pragnieniach, pasjach i sposobie na życie będą opowiadali zaproszeni goście.
Celem naszych spotkań jest zachęcenie osób starszych do wyjścia z domu, spotkań ze znajomymi oraz integracji ze społecznością lokalną.  Mamy nadzieję, że oferta biblioteki spełni oczekiwania osób, które pragną się spotykać, rozmawiać i odkrywać siebie.  

Serdecznie zapraszamy

Dotacja na książki w 2017 r.


Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach otrzymała  dofinansowanie na zakupu nowości wydawniczych w wysokości  3000,00 zł. w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”,  Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Głównym celem programu, jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek.Zakupione nowości są już dostępne w naszej bibliotece.

Serdecznie zapraszamy czytelników do odwiedzenia biblioteki i korzystania z nowości wydawniczych.
                                                                        „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”Relacja z zajęć wakacyjnych w Bibliotece.

Biblioteka skorzystała z ciepłych dni i zorganizowała  zajęcia dla młodych czytelników  na zewnątrz w  Ośrodku Sportu i Rekreacji w Domaszowicach.  Ten dzień rozpoczęliśmy niezwykłymi atrakcjami. Zajęcia były podzielone tematycznie i każdy z uczestników miał możliwość wybrania czegoś dla siebie. Odbyły się zawody sportowe w piłkę nożną, malowanie kredą ulubionego zwierzątka, rzut w tarczę gigant,  gra na trawie w kółko i krzyżyk  w nietradycyjny sposób. Popołudniowy dzień spędziliśmy na grze w kolory. Gra polega na tym , że  dziecko, które na początku prowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi/koleżanki, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający powie „czarny!". Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!".  Przy dobrej zabawie czas mija szybko i niespodziewanie zastał nas koniec zajęć. Uczestnicy ten dzień spędzili bardzo aktywnie.

Zapraszamy również wszystkie dzieci do biblioteki w godzinach otwarcia naszej placówki. Czekają na was ciekawe książki,  a także różnego rodzaju gry - TWISTER, MISTRZ SŁOWA, WARCABY.


Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprasza na

WARSZTATY WAKACYJNE:

W PROGRAMIE:
Turnieje gier planszowych: puzzle, warcaby, itp.,
Gry i zabawy,
Zajęcia techniczno – plastyczne,
Najpiękniejszy dzień wakacji - malowanie farbami plakatowymi,
Wspólne rysowanie  - zabawa ruchowa
Wyprawy książkowe w krainy bajkowe”-głośne czytanie bajki dla najmłodszych.

Zajęcia będą się odbywały we: wtorki od godziny 12.00 – 15.00

Wszystkich chętnych zapraszamy do uczestnictwa w proponowanych zajęciach.

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

Z okazji Dnia Dziecka Gminna  Biblioteka  Publiczna w Domaszowicach zorganizowała spotkanie autorskie  z pisarką  Barbarą Kosmowską.  Pisarka jest laureatką wielu konkursów m. in. „ Uwierz w siłę wyobraźni”,” Dziennik Polskiej Bridget Jones” oraz nagród literackich im. Astrid Lindgren. Barbara Kosmowska jest także autorką słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta Zakładu Historii i Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno- Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku. Współpracuje z czasopismem „ Guliwer”, skierowanym głównie do młodzieży. Pełni funkcję kuratora społecznego oraz radnej w Bytowie, w mieście, z którego pochodzi i w którym mieszka. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas  I -  VI Szkoły Podstawowej w Domaszowicach. Pani Kosmowska dała się poznać młodzieży jako sympatyczna, ciepła, pełna osobistego uroku osoba, która odnosi się z wielkim szacunkiem do czytelnika zarówno młodego, jak i starszego. Z lekkością i humorem odpowiadała na zadawane pytania, które dotyczyły początków jej kariery, twórczości i życia prywatnego. Nie zabrakło pytań o pasje i zainteresowania autorki, jej ulubione książki z dzieciństwa i okresu dorastania. Na spotkaniu przedstawiła swoje powieść dla dzieci i młodzieży „ Dziewczynka z parku" i „Pozłacana rybka”.  W swoich książkach pisarka podejmuje tematy trudnych czasów, w jakich przyszło żyć współczesnemu czytelnikowi a poprzez ciekawe portrety bohaterów pokazuje różne postawy moralne i wybory przed którymi stajemy w życiu. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz sięgniemy po nową książkę jej autorstwa.  Na zakończenie każdy chętny mógł otrzymać pamiątkowy autograf oraz pozowała do wspólnego zdjęcia. Było to bardzo ciekawe
i interesujące spotkanie.


Wizyta Gimnazjalistów w bibliotece

W dniu 18  maja 2017 roku  Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach  odwiedziła młodzież z  II  klasy  Gimnazjum  z  Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach  pod opieką pani Renaty Majewskiej.  Uczniowie  zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki publicznej, układem książek na półkach, dowiedzieli się jak wyszukiwać interesujące ich tytuły w katalogu on-line zarówno w bibliotece jak również w domu. Następnie  zapoznali się ze zbiorami w wypożyczalni  dla dzieci i młodzieży  oraz wypożyczalni dla dorosłych. Na zakończenie wizyty młodzież mogła zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki.  

W dniu 31 maja 2017 r.  Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach  również odwiedziła młodzież z  I  klasy  Gimnazjum  z  Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach  pod opieką pani Haliny Nieśpiałowskiej. 

Wycieczka do Namysłowa na spotkanie autorskie z Ewą Chotomską

W dniu 26  kwietnia 2017 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała wycieczkę dla uczniów IV kl. Szkoły Podstawowej w Domaszowicach  do Biblioteki Publicznej w Namysłowie, która to Pani Dyrektor Teresa Hruby  dzięki dobrej współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Domaszowicach  zaprosiła do wzięcia udziału w  spotkaniu  autorskim z Panią Ewą Chotomską - aktorką, pisarką, reżyserką, scenarzystką oraz autorką licznych tekstów piosenek dla dzieci (m. in. „Mydło lubi zabawę”, „Fantazja”, „Szczotka, pasta”). Córka znanej poetki Wandy Chotomskiej jest autorką takich programów telewizyjnych dla dzieci jak: „Tik-Tak”, „Jedyneczka”, „Budzik”.  
Na spotkanie z artystką przybyło blisko 170 uczniów z klas I-IV z Namysłowa, Dębnika oraz Domaszowic. Uroczystość odbyła się w Namysłowskim Ośrodku Kultury.
Na spotkanie autorka przygotowała sporo atrakcji. Wspólnie z dziećmi śpiewała piosenki, układała rymowanki i zadawała zagadki literackie, a prawidłową odpowiedź nagradzała słodkim przysmakiem. Nie zabrakło zabaw ruchowych do utworów muzycznych naszego gościa. Pani Ewa opowiadała również o swoich książkach, mówiła skąd czerpie pomysły na ich napisanie. Po spotkaniu, które przebiegło bardzo żywiołowo i w sympatycznej atmosferze dzieci mogły nabyć książki i otrzymać autograf od autorki.
Wycieczka do Namysłowa stała się także okazją do zwiedzenia przez uczniów namysłowskich zabytków i poznania historii naszego miasta. Uprzejme  Panie z Biblioteki  Publicznej w Namysłowie zabrały dzieci na spacer do Muzeum Techniki Młynarskiej w Namysłowie. Po budynku oprowadzał nas pan Edward Marek z Namysłowskiego Ośrodka Kultury, który  zapoznał uczestników wycieczki  z historią młyna.  Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób w młynie wytwarzano mąkę i jakie urządzenia do tego wykorzystywano. Kilkugodzinna wycieczka okazała się zbyt krótka, aby zobaczyć wszystkie zabytki naszego miasta.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Teresie Hruby za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

Zajęcia z przedszkolakami

W dniu 11.04.2017 r.  Gminna Bibliotka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała lekcję biblioteczną z grupami pięciolatków  i sześciolatków z Publicznego Przedszkola w Domaszowicach. Na zajęciach odbyło się głośne czytanie książki, autorstwa  Davida McKee opowiadającej historię słonika, który za wszelką cenę chciał wyglądać tak, jak przedstawiciele jego stada. Bohaterem zajęć był słoń Elmer. Nie jest to jednak zwyczajny przedstawiciel tego gatunku. Elmer jest bowiem kolorowym słoniem w kratkę. Choć jest to egzotyczne zwierzę, spotykane w naszym kraju tylko w ogrodach zoologicznych, dzieci doskonale wiedziały, jak wygląda słoń, jakiego jest koloru. Wiedziały również to, jak bardzo wyjątkowym zwierzęciem jest Elmer.  Na dzisiejszych zajęciach, które prowadziła Pani Agnieszka Klimas z Publicznej Biblioteki w Namysłowie dzieci poznały kuzyna Elmera, Wilbura,  który uwielbia psikusy, zwłaszcza z użyciem własnego głosu, jest brzuchomówcą. W tej książce dowiadujemy się, że czasami psikusy obracają się przeciwko osobie, która je robi.  Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki.  Na koniec dzieci otrzymały kartkę z sylwetką słonia, którego miały za zadanie pokolorować. Książki o Elmerze są ciekawe i pouczające, wspierają umiejętności społeczne.


V edycja Konkursu pt. Stroik Wielkanocny 2017

Uroczyste rozdanie nagród w  V edycji Konkursu  pt. Stroik Wielkanocny 2017 odbyło się 10  kwietnia 2017 r. na Sali narad Urzędu Gminy.

Nasi zwycięzcy to:


W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce –   Lena Galasińska,  Oddział  Przedszkolny  w  Polkowskiem,
II miejsce -  Hanna Kurek, Oddział  Przedszkolny  w  Polkowskiem ,
III miejsce - Antonina Matysik, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach
 
W kategorii dzieci z klas I - III szkoły podstawowej:
I miejsce  - Nikola Gorzeja, kl. III - Szkoła Podstawowa w  Polkowskiem,
II miejsce  – Martyna Kurek kl. III - Szkoła Podstawowa w  Polkowskiem,
III miejsce – Wiktoria Oleś, kl. III -Szkoła Podstawowa w  Polkowskiem.

W kategorii dzieci i młodzież z klas IV – VI szkoły podstawowej
oraz  I – III gimnazjum:
I miejsce  –  Oliwia Matkowska, kl. IV - SP w Domaszowicach,
II miejsce –  Emilia Niezgoda, kl. IV - SP w Domaszowicach,
III miejsce –  Daria Szulakowska, kl. VI - SP w Domaszowicach.

W kategorii  dorośli:
I miejsce - Agata Oleś, mieszkanka Włoch


Zwycięzcom konkursu Zastępca Wójta Gminy Tomasz Dłubak pogratulował pomysłów i wręczył nagrody oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali medal
w kształcie jajka wielkanocnego oraz dyplom za udział.
 

Ferie zimowe 2017Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach  prowadzi zapisy na zajęcia dla dzieci wraz z opiekunami, które planowane są  podczas ferii zimowych w dniach 13-17 lutego  2017 r.  w godz. od 10.00  do 11 30. Zajęcia zostaną zrealizowane pod warunkiem zebrania odpowiedniej liczby uczestników. Będą to zajęcia z książką, a w ich trakcie planowane  jest: czytanie bajek, zajęcia ruchowe i plastyczne.
Zapisów można dokonywać osobiście, telefonicznie lub mailowo w GBP w Domaszowicach , tel. 77 410 82 50 w 114, e-mail: biblioteka@domaszowice.pl
do dnia 31.01.2017 r.III edycja  Gminnego Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy”  
 
Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach są organizatorami Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy 2016”. W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież z terenu gminy Domaszowice. Komisja konkursowa powołana do oceny prac nadesłanych na konkurs, miała bardzo trudny wybór – wszystkie prace były pomysłowe, pięknie wykonane. Kolejny raz dzieci i młodzież z naszej gminy pokazały swoją kreatywność i kunszt artystyczny. Do konkursu przystąpiło łącznie  21 osób w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - III, szkoła podstawowa kl. IV – VI i gimnazjum kl. I – III oraz dorośli .

Nasi zwycięzcy to:


W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce - Karol Barabasz,  Publiczne Przedszkole w Domaszowicach,
II miejsce -  Mikołaj Dutkiewicz, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach,
III miejsce - Antonina Matysik, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach

W kategorii dzieci z klas I - III szkoły podstawowej:
I miejsce  - Wiktoria Oleś, kl. III - Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem,
II miejsce  – Maciej Zalewski, kl. I -Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem,
III miejsce –Zofia swędrak, kl. II - Szkoła Podstawowa w Domaszowicach

W kategorii dzieci i młodzież z klas IV – VI szkoły podstawowej
oraz  I – III gimnazjum:
I miejsce  –  Oliwia Matkowska, kl. IV -   SP w Domaszowicach,
II miejsce – Daria Szulakowska,  kl. VI - SP w Domaszowicach,
III miejsce – Dominika Samiec, kl III  - SP  w Polkowskiem,

W kategorii  dorośli:
I miejsce - Agata Oleś, mieszkanka Włoch


Autorzy wszystkich prac wymienionych w protokole otrzymali nagrody rzeczowe
i dyplomy.

Gratulujemy zwycięzcom !!!
Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział
w konkursie, życząc jednocześnie wszystkiego najlepszego w rozpoczynającym się 2017 roku.


Wizyta uczniów w bibliotece


W dniu 7 grudnia 2016 r. uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Polkowskiem wraz z wychowawczynią odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach. Dla  uczniów była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni dla dorosłych, zapoznać się z niezwykle przyjazną wypożyczalnią dla dzieci oraz czytelnią komputerową. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak wypożyczać książki. Wspólnie stworzyliśmy zasady zachowania w bibliotece oraz  przypomnieliśmy reguły dotyczące poszanowania książek. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Chętnie malowały kolorowanki i grały w gry planszowe dotyczące bohaterów lektur. Na zakończenie każdy uczeń mógł po raz pierwszy wypożyczyć wybraną przez siebie książeczkę oraz otrzymał zakładki do książek. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Obchody 11 Listopada w Bibliotece

Z okazji Dnia Niepodległości wspólnie z uczniami z klasy III b Gimnazjum w Domaszowicach wykonaliśmy kotyliony  biało-czerwone w barwach narodowych na uroczystą akademię gminną, która odbyła się w dniu 10.11.2016 r. Zespole Gimnazjalo - Szkolnym w Domaszowicach.


Spotkanie autorskie z Magdaleną Zarębską


Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach w dniu 17.10.2016r.  zorganizowała spotkanie autorskie  z pisarką  Magdaleną Zarębską.  Autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas  IV i V Szkoły Podstawowej w Domaszowicach. Pisarka zaprezentowała swoją pozycję książkową dla dzieci pt. „Borys i Zajączki”, opisującą przyjaźń dziewczynek Patrycji i Magdy do kuca szetlandzkiego – Borysa. Dzieci obejrzały prezentacje na temat kucyków szetlandzkich, wzięły udział w zabawie wyścigów konnych, słuchały przysłów związanych z końmi.  W magicznym pudełku rozpoznawały dotykiem przedmioty związane z końmi, np.: zgrzebło, podkowa, wędzidło, kopystka.
Pisarka opowiadała o swoich książkach, swoich bohaterach, skąd czerpie inspiracje. Dla niej najważniejszą cechą, którą musi posiadać pisarz – jest nieograniczona wyobraźnia, która pozwala tworzyć niesamowite historie i przygody. Pod koniec spotkania zadawano wiele pytań na które, wyczerpująco odpowiadała. Pisarka przyznała, że lubi jeździć konno i czytać książki przygodowe. Książki pisze rano a  pomysły do nich bierze z życia i otoczenia. Nigdy nie tworzy kilku książek naraz, gdyż woli skoncentrować się nad jednym tworzonym przez siebie światem literackim. Kiedy była dzieckiem, lubiła czytać. Po ukończeniu studiów myślała o wielu zawodach, lecz zwyciężyła w niej miłość do książek. Podjęła decyzję o poświęceniu swojego czasu pisaniu. Na zakończenie każdy chętny mógł kupić książeczkę i otrzymać pamiątkowy autograf. Było to bardzo ciekawe i interesujące spotkanie. Spotkanie to odbyło się w formie warsztatów, na których wszyscy świetnie się bawili.


Dotacja na nowości wydawnicze w 2016 r.

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach otrzymała  dofinansowanie do zakupu nowości wydawniczych w wysokości  3000,00 zł. w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”,  Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, którego celem jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacja zasobów),  a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

Nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa są  już dostępne dla czytelników. Serdecznie zapraszamy do biblioteki.

„Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
                                                                


Wakacje z biblioteką

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaproponowała młodym czytelnikom różnorodne zajęcia wakacyjne. W programie tegorocznych wakacji w bibliotece przewidziane były zarówno zajęcia plastyczne, jak i różnorodne gry, zabawy, układanie puzzli. Nie zabrakło również zabaw literackich i czytania książek. Spotkania pozwoliły nie tylko miło i ciekawie spędzić czas, ale również pobudzić wyobraźnię i fantazję dzieci. Tegoroczne zajęcia wakacyjne w bibliotece miały na celu rozbudzenie potrzeb czytelniczych małych użytkowników biblioteki oraz rozwijanie ich wyobraźni. Dzięki przygotowanym propozycjom dzieci spędzające wakacje w domu mogły wypełnić swój wolny czas twórczą a jednocześnie przyjemną i wesołą zabawą. Wakacyjne zajęcia potwierdziły, że biblioteka nie jest cichym i nudnym miejscem.


Warsztaty plastyczne w bibliotece

W dniu 13.06.2016 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała dla uczniów warsztaty plastyczne, które prowadziła Pani Małgorzata Rybitw z Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach. Tematem zajęć było wykonanie lalek do Baśni Hansa Christiana Andersena.  Celem zajęć było stymulowanie dzieci do twórczego działania poprzez rozbudzanie w nich wyobraźni plastycznej, myślenia abstrakcyjnego i poczucia estetyki, przy jednoczesnym uwzględnieniu indywidualnych potrzeb i możliwości. Założeniem warsztatów było rozwijanie i doskonalenie umiejętności manualnych ich uczestników oraz zachęcenie do poszukiwań własnej formy wyrazu. Program zajęć dostosowany był  do potrzeb i umiejętności dzieci. Pod okiem Pani Małgosi, która pomagała, ale nie wyręczała, powstały piękne i interesujące lalki. Na zajęciach panowała  radosna i twórcza atmosfera. Uczestnicy warsztatów  ćwiczyli kreatywność oraz zdolności manualne. Ucząc się też zasad pracy w grupie, podejmowania odpowiedzialnych decyzji przy projektowaniu swoich dzieł, a także wzmacniały poczucie własnej wartości dzięki dostrzeżeniu jakości efektów nakładów ich pracy. Z  wykonanych dzieł na zajęciach   stworzono galerię w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach. Na zakończenie  wszyscy ustawili się ze swoimi dziełami do pamiątkowego zdjęcia.Gimnazjaliści w bibliotece

W dniu 8 czerwca 2016 r. Gminna  Biblioteka Publiczna w Domaszowicach  gościła
w swoich murach uczniów kl. III Gimnazjum  - Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego
w Domaszowicach.  Młodzież, która niebawem rozpocznie naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, zapoznała się ze strukturą biblioteki oraz z zagadnieniem właściwego korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Poznali zasady wypożyczania książek i korzystania ze wszystkich zasobów bibliotecznych. Mieli możliwość obejrzenia czytelni, wypożyczalni.  Z tak zdobytymi umiejętnościami łatwiej im będzie, w razie potrzeby, wypożyczyć lekturę szkolną bądź inną książkę do przeczytania, skorzystać z Internetu czy znaleźć potrzebny artykuł w prasie. Mamy nadzieję, że udział w tym spotkaniu  ułatwi przyszłym licealistom poszukiwanie niezbędnej literatury i późniejsze korzystanie z Biblioteki.Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka Gminna  Biblioteka  Publiczna w Domaszowicach zorganizowała w plenerze konkurs plastyczny   pt.: „Martwa Natura”  dla dzieci ze Szkoły Podstawowej  w Domaszowicach. Dzień ten jest dobrą okazją do promocji czytelnictwa, jak i zachęcenia do korzystania z biblioteki.
Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej prezentującej martwą naturę
w technice rysunku (ołówek, kredki, węgiel).  Przeprowadzono go w dwóch kategoriach:  dzieci z klas I – III szkoły podstawowej  -20  prac, dzieci  z klas IV – VI szkoły podstawowej –  7 prac. Komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich prac przyznała następujące miejsca:
W kategorii dzieci z  klas I – III szkoły podstawowej:
I  miejsce – Amelka Szymańska,  kl. III,
II miejsce –  Zofia Białkowska, kl. I a,
III miejsce –  Amelka Wołczańska, kl. I B
Wyróżnienia:
- Oliwia Matkowska, kl III,
- Hanna Pilarz, kl. II A
- Weronika Kondrat, kl. I B,
- Milena Burban, kl. III,
- Paulina Nowak, kl. III.
W kategorii dzieci z klas IV – VI szkoły podstawowej:
I miejsce  –  Jowita Klimek, kl. VI,
II miejsce  -  Wiktoria Dąbrowska, kl. IV,
III miejsce –  Amelka Bugajska, kl. IV
Wyróżnienia:
-  Weronika Polak, kl. V,
- Julia Opala, kl. VI,
- Fabian Długosz, kl. V,
- Oliwia Jarosz, kl. VI,

Laureatom wręczono nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.  Ze wszystkich  prac stworzono galerię, którą oglądać można w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Domaszowicach. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w konkursie, natomiast zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Fundatorem nagród i upominków jest Wójt Gminy Domaszowice.

Odwiedziny przedszkolaków

W dniu 25 kwietnia 2016 r. dzieci z przedszkola w Domaszowicach odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach. Gościem specjalnym spotkania był żółw  Franklin, bohater książek dla dzieci i telewizyjnych bajek stworzony przez kanadyjską pisarkę Paulette  Bourgeois, który przyjechał z Publicznej Biblioteki w Namysłowie.  Podczas spotkania postać Franklina wzbudzała wiele emocji, dzieci chętnie przytulały się do niego, miały okazję uścisnąć łapkę wesołego żółwika oraz patrzyły na pluszowego gościa i nie mogły się nadziwić, że książkowy i telewizyjny bohater zawitał do biblioteki. Po przywitaniu nastąpiła chwilka oddechu i wszyscy w skupieniu wysłuchali czytanych na głos opowieści o Franklinie. Potem dzieci odpowiadały na pytania związane z przygodami Franklina: Kto jest najlepszym przyjacielem żółwia? Jak miała na imię siostra Franklina? Dzieci żywo reagowały na czytane bajki i świetnie się bawiły. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z Franklinem oraz otrzymali kolorowankę do pokolorowania i słodki upominek. Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze, umożliwiło dzieciom bezpośredni kontakt z książką,  rozbudzając zainteresowania czytelnicze, przybliżając literaturę dziecięcą i jej autorów.

Światowy Dzień Książki z przedszkolakami

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Książki Gminna Biblioteka Publiczna w  Domaszowicach zorganizowała w dniu 11.04.2016 r. spotkanie autorskie z pisarzem Wiesławem Drabikiem dla dzieci z Publicznego Przedszkola w Domaszowicach. Celem spotkania było zaszczepienie i rozwinięcie
u najmłodszych chęci obcowania z książką. Autor czytał fragmenty swoich bajek i bawił się razem
z dziećmi w odgadywanie rymów, a prawidłowe rozwiązania zagadek nagradzał kolorowymi naklejkami i zakładkami. Osoba, która zebrała najwięcej nagród mogła sobie wybrać jedną z jego książek, opatrzoną okolicznościowym autografem. Opowiedział również jak powstają książki i w jaki sposób rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem. Rymowane bajeczki, które są jego „znakiem firmowym”, to wesołe i pouczające historie. Napisał ich już ponad 200, a twórczością dla dzieci zajmuje się od 1995 roku. Na spotkaniu panowała sympatyczna atmosfera, śmiechu było co niemiara. Na koniec spotkania można było zakupić książeczki i dostać autograf od samego autora.


Warsztaty komputerowe w bibliotece


Podsumowanie IV edycji Konkursu pt. Stroik Wielkanocny 2016

Uroczyste rozdanie nagród w  IV edycji Konkursu  pt. Stroik Wielkanocny 2016 odbyło się 22  marca 2016 r. na Sali narad Urzędu Gminy. Celem tego konkursu  było kultywowanie i propagowanie tradycji
i obrzędów ludowych, promocja twórczości artystycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych  oraz aktywizacja społeczna i rodzinna. Prace na konkurs wpłynęły ze szkół i przedszkoli z terenu gminy Domaszowic oraz od dorosłych twórców ludowych. Dostarczono 24  prace  wykonanych przez  27 uczestników. IV edycja Konkursu stanęła na bardzo wysokim poziomie, wszystkie prace prezentowały się wspaniale a pomysły ich autorów niejednokrotnie zadziwiały Komisję Oceniającą. Tym samym komisja postanowiła wszystkich uczestników konkursu nagrodzić dyplomem za udział oraz upominkiem w postaci książki. Pamiątkowe dyplomy i upominki na ręce dzieci wręczył Wójt Gminy Zenon Kotarski.
Szczerze gratulowano zwycięzcom za wykonane stroiki, w które  włożono wiele serca i wysiłku. Piękne prace konkursowe obejrzeć można było w holu Urzędu Gminy.

 


 Uwolnij książkę


Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich miłośników książek do udziału
w akcji bookcrossingowej polegającej na uwalnianiu książek.

W naszej bibliotece powstała półka bookcrossingowa, na którą można przynosić
i zabierać z niej  książki. Osoby, które posiadają niepotrzebne książki, a zechciałyby podzielić się nimi z innymi mogą zostawić je na bookcrossingowej półce. Książki można przynieść, ale też i wziąć ze sobą do domu bez konieczności rejestracji.

Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek
w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) lub na tzw. półkach bookcrossingowych po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Warunek: książka nie może być zniszczona!


„Stroik Bożonarodzeniowy 2015” -  konkurs


Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach jest organizatorem Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy 2015”. W konkursie mogły wziąść udział dzieci i młodzież z terenu gminy Domaszowice.
Komisja konkursowa powołana do oceny prac nadesłanych na Konkurs, miała bardzo trudny wybór – wszystkie prace były pomysłowe, pięknie wykonane. Kolejny raz dzieci i młodzież z naszej gminy pokazały swoją kreatywność i kunszt artystyczny. Do konkursu przystąpiło łącznie 19 osób, z czego wyłoniono jedenastu laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa kl. I - III, oraz szkoła podstawowa kl. IV - VI .

Nasi zwycięzcy to:
W kategorii dzieci z klas I - III szkoły podstawowej:
I miejsce  - Iga Rudnicka, kl. II - ZGS w Domaszowicach,
               - Oliwia Matkowska, kl. III -  ZGS w Domaszowicach,
II miejsce  – Wiktoria Oleś, kl. II -Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem,
                -  Nikola Gorzeja, kl. II - Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem,
III miejsce –Wikotria Samiec,kl. III -Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem,
                - Martyna Kurek, kl. II - Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem
Wyróżnienia:
- Roksana Spiecha,  kl. III - Szkoła Podstawowa w Polkowskiem,
- Vanessa Fecek-Hałupka , kl. I - ZGS w Domaszowicach.

W kategorii dzieci i młodzież z klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum:
I miejsce  – Daria Szulakowska,  kl. V - Szkoła Podstawowa w Polkowskiem,
II miejsce – Jakub Rojowski,  kl. V - Szkoła Podstawowa w Polkowskiem,
III miejsce – Oliwia Dudek, kl. IV - Szkoła Podstawowa w Polkowskiem.

Gratulujemy zwycięzcom !!!

Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział w konkursie, życząc jednocześnie wszystkiego najlepszego w rozpoczynającym się 2016 roku.Spotkanie autorskie z  Krzysztofem Petkiem

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Domaszowicach uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem Krzysztofem Petkiem, które zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w  Domaszowicach w dniu 21 października 2015 roku.
________________________________________
Krzysztof Petek – dziennikarz, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania oraz autor powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży – urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci. Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii PORACHUNKI Z PRZYGODĄ. Dla Ossolineum pisze serię CZARNY KUFER, pozostałe książki wydaje Agencja WORD-PRESS. Od roku 2001 jest członkiem Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji POECI BEZ GRANIC. W roku 2007 został wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału ZLP.
________________________________________
Zaproszony gość bardzo szybko nawiązał bezpośredni kontakt z młodzieżą. Okazał się wspaniałym mówcą i człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy i różnorodnych zainteresowaniach. Przedstawił się jako dziennikarz, promotor zdrowego stylu życia i aktywności społecznej, organizator wypraw i obozów oraz jako pisarz. Na początku spotkania zaprezentował swoje powieści detektywistyczno-sensacyjne przeznaczone dla młodzieży. Opowiadał skąd bierze pomysły na książki i w jaki sposób zbiera materiały niezbędne do pracy twórczej. Zachęcał uczestników do czytania, nie tylko napisanych przez siebie powieści, ale do nawiązania kontaktu z literaturą. Starał się uzmysłowić młodzieży, jaki wpływ ma czytanie na ich rozwój duchowy i jak może ono wzbogacić wewnętrznie człowieka. W żywy i fascynujący sposób opowiadał o licznych podróżach w najdalsze i te bliższe zakątki Świata. Od syberyjskich mrozów, po amazońskie upały, od mazurskiego survivalu po rumuńskie bezdroża. Swoją opowieść uzupełniał zdjęciami z wypraw i obozów.
Młodzież, zwłaszcza chłopców bardzo zainteresowała znajomość sztuki walki wing tsun, którą Krzysztof Petek może się poszczycić. Pisarz uzmysławiał wszystkim zgromadzonym, że najważniejszym narzędziem samoobrony jest własne ciało, ręce i nogi, a nie broń palna, czy nóż. Uczył, że tylko od szybkiej reakcji i właściwej oceny zagrożenia zależy zdrowie a nawet życie człowieka. Pokazał, biorąc na ochotnika jednego z młodych uczestników spotkania, kilka podstawowych i nie zagrażających życiu chwytów obronnych.
Na koniec można było kupić książki napisane przez Pana Krzysztofa wraz z jego autografem. Pisarz zachęcał również do odwiedzenia Biblioteki, w której można znaleźć jego powieści. Spotkanie było bardzo udane. Pokazało, że autor powieści dla młodzieży ma z nią doskonały kontakt, wie co ją interesuje i potrafi do niej dotrzeć. Jego opowieść często wywoływała na twarzach uczestników uśmiech, niekiedy wybuchały salwy śmiechu, innym razem okrzyki zdumienia.
Wizyta uczniów w bibliotece

15 października 2015 r uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Polkowskiem wraz z wychowawczynią odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach. Dla dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece, dlatego też dowiedziały się, jak zostać jej czytelnikiem, jakie zbiory gromadzi biblioteka oraz w jaki sposób je udostępnia. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i oglądały, w jaki sposób układane są książki na półkach i jak je szukać — zwłaszcza te przeznaczone dla nich. Nabyły widzę o tym jak należy obchodzić się z książkami by długo mogły nam służyć. Realizacja lekcji bibliotecznej pokazała, że w Bibliotece można nie tylko wypożyczać książki, ale także świetnie się bawić.


Dotacja na książki


   W tym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w wysokości 3 000 zł. Pozyskane środki finansowe przeznaczono na zakup literatury pięknej dla dorosłych oraz literatury pięknej dla dzieci i młodzieży. Wykaz zakupionych tytułów znajduje się w dziale "Nowości" na stronie internetowej Biblioteki www.gbp-domaszowice.wbp.opole.pl.
"Zatwierdzony przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego budżet Programu BN "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" w roku 2015 wynosi 25 mln zł. Celem Programu realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020 jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych. Zadaniem Programu BN Zakup nowości wydawniczych do bibliotek jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizowania zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek
Nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa są już dostępne dla czytelników. Zapraszamy do biblioteki. Każdy znajdzie na pewno coś dla siebie.                                   
Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


 

23 kwietnia

W dniu 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprosiła dzieci z klas od I do III  Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach na spektakl teatralny pod tytułem „Doktor Dolittle i przyjaciele”
w wykonaniu Teatru „ART - RE” z  Krakowa.
Doktor Dolittle i przyjaciele to światowy bestseller literatury dziecięcej, po który sięgnęli m. in. reżyserzy filmowi, twórcy bajek animowanych, audycji radiowych i gier komputerowych. W 1998 roku o fenomenie Doktora Dolittle przypomniał Eddie Murphy, wcielając się w rolę tytułowego bohatera.
Pierwsza z dwunastu części powieści o przygodach wesołego weterynarza ukazała się w 1920 roku, stając się po pierwszej wojnie światowej jedną z najważniejszych lektur literatury dziecięcej.
Bajka "Doktor Dolittle i przyjaciele" to zabawna historia o przygodach doktora, który nauczony przez swoją papugę języka zwierząt, przestaje leczyć ludzi i zostaje weterynarzem. Pewnego dnia Doktor ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi wyjeżdża do Afryki by leczyć małpy, które ogarnęła tajemnicza epidemia. Była to misja pełna przygód i niebezpieczeństw – spotkali groźnych wojowników, trafili do więzienia i walczyli z piratami.  Wszystko jednak, jak w prawdziwej bajce, kończy się dobrze. Spektakl jest kolorową, rozśpiewaną i roztańczoną opowieścią o afrykańskich przygodach Doktora Dolittle i jego przyjaciół. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość czynnego uczestnictwa w przedstawieniu, co wśród widzów wywołało wiele emocji.

  

ROZSTRZYGNIĘCIE III EDYCJI KONKURSU „Stroik Wielkanocny Domaszowice 2015”

Dnia 30  marca w sali narad Urzędu Gminy Domaszowice odbyło się uroczyste podsumowanie  Gminnego Konkursu, organizowanego przez Wójta Gminy Domaszowice oraz  Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień. Na konkurs wpłynęły 33 prace. Przeprowadzono go w trzech kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym –  6 prac, dzieci z klas I – III szkoły podstawowej –  11 prac, dzieci i młodzież z klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum  –  13 prac, dorośli -  1 praca. 2 prace zostały odrzucone z powodu niezgodności z regulaminem.
Komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich prac przyznała następujące miejsca:
W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce  - Martyna Poprawa, oddział przedszkolny  przy SP w  Polkowskiem,
II miejsce  – Kamil Gorzeja, oddział przedszkolny  przy SP w Polkowskiem,
III miejsce – Oliwia Ciach,  oddział przedszkolny  przy SP w Polkowskiem.
W kategorii dzieci z klas I – III szkoły podstawowej:
I miejsce –   Iga Rudnicka,  kl. I b - SP w Domaszowicach,
II miejsce –  Martyna Kurek, kl. I – SP Polkowskie,
III miejsce -  Wiktoria Oleś, kl. I -  SP Polkowskie.
Wyróżnienia:
- Nikola Gorzeja, kl. I – SP Polkowskie,
- Eryka Matysik, kl. I b – SP Domaszowice.
W kategorii dzieci i młodzież z klas IV – VI szkoły podstawowej oraz  I – III gimnazjum:
I miejsce – Daria Szulakowska, kl. IV – SP Polkowskie,
II miejsce – Małgorzata Leszczyk, kl. IV – SP Domaszowice,
III miejsce – Kamil Janiszewski, kl. I b – Gimnazjum Domaszowice.
Wyróżnienia:
- Anna Konstanciuk, kl. VI a – SP Domaszowice,
- Dawid Zawierucha, kl. II a – Gimnazjum Domaszowice,
- Jakub Rojowski, kl. IV – SP Polkowskie.
W kategorii dorośli:
I miejsce: Kazimiera Holka, Domaszowice
Autorzy wszystkich prac wymienionych w protokole otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.
Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie jury brało pod uwagę przede wszystkim: pomysłowość i inwencję twórczą uczestników oraz samodzielność wykonania prac.
Zwycięzcom konkursu Wójt Gminy Zenon Kotarski pogratulował pomysłów, Sekretarz Gminy Alicja Piasecka wręczyła nagrody i dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! 

   Wizyta przedszkolaków w bibliotece.

We wtorek 24 marca  2015 r. dzieci wraz z opiekunkami z Przedszkola Publicznego
w Domaszowicach, udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Domaszowicach.
Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką oraz zasadami korzystania z księgozbioru. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale  dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.
Dzieciaki "pociągiem" zwiedziły Bibliotekę, dowiedziały się w jaki sposób wypożycza się książki, gdzie „mieszkają” książeczki dla najmłodszych czytelników oraz  nabyły widzę o tym jak należy obchodzić się z książkami by długo mogły nam służyć.
Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Maluchy wysłuchały czytanych im wierszy, z wielkim zainteresowaniem oglądały książki. Czytając  dziecko poznaje zwierzęta, rośliny, warzywa. Dowiaduje się jak powstają przedmioty, jak mówią ptaki, jak wyglądają i działają różne rzeczy. Na dodatek wiedza ta podana jest w bardzo atrakcyjny, zabawny, pełen śmiechu i humoru sposób.
Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci przekazały pani bibliotekarce laurkę z podziękowaniem za oprowadzenie po świecie książki.
Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i biletem wstępu do Biblioteki aby moc przyjść ponowie z mamom, tatą lub babcią aby móc się zapisać
i korzystać z bogatej oferty dla dzieci ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas.
Na koniec spotkania maluchy poczęstowane zostały słodkim upominkiem.

 Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprosiła na spotkanie autorskie Wiesława Drabika  jednego z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci. Autor wydał ponad sto pięćdziesiąt bajeczek dla dzieci. Są to pełne humoru wierszowane bajeczki, chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych, ale i rodzice czytający je swoim pociechom zbytnio się nie nudzą.
W spotkaniu autorskim zorganizowanym 14  listopada 2014 r. uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Domaszowicach. Już na początku spotkania pisarz szybko nawiązał dobry kontakt
z dziećmi i skupił ich uwagę, dzięki czemu bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Autor opowiadał młodym czytelnikom o swojej twórczości, o tym jak powstają książkii w jaki sposób rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem. Odczytywał zabawne fragmenty bajek, podczas słuchania których zachęcał dzieci do odgadywania rymów. Dzieci też samodzielnie rymowały układając zakończenia do podawanych przez autora początków zdań jednej ze swoich książek, wykazując się poczuciem humoru i fantazją. Wiele śmiechu wzbudzały zadawane przez pisarza zagadki za odgadnięcie których dzieci w nagrodę otrzymywały naklejki i zakładki do książek. Dzieci, które najwięcej ich uzbierały otrzymały od pisarza książki ze specjalną dedykacją. Tymi szczęśliwcami zostali Wiktoria Dąbrowska z klasy III, Oliwia Matkowska i Karolina Sarnicka  z klasy II.
Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze. Sympatyczny pisarz wyczerpująco odpowiadał na wszystkie zadane mu pytania i oczywiście rymował. Ma do tego wyjątkowy talent.
Z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci i zachęci je do sięgnięcia po książki autora. 
Po zakończeniu spotkania dzieci miały okazję zakupić książeczki pisarza i otrzymać imienną dedykację z autografem.


 

 

 


Dotacja w ramach Programu  Biblioteki Narodowej
„Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”

    
                          


Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach ponownie wnioskowała o udzielenie dofinansowania na zakup nowości wydawniczych w 2014 roku ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w zakresie programu  „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” -  Priorytet 1  Zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Głównym celem  programu jest wzbogacanie i odnawianie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych, w tym księgozbiorów dla dzieci i młodzieży.
Na realizację zadania otrzymaliśmy dofinansowanie w  wysokości  1 500,00 złotych.   W ramach otrzymanej dotacji zakupiliśmy 100 nowych książek,  w tym 62 egzemplarze dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z wytycznymi programu  1/3 przyznanej dotacji  została przeznaczona na zakup publikacji dla dzieci i młodzieży.
Przyznana dotacja  pozwoliła  wzbogacić  księgozbiór naszej Biblioteki o nowe pozycje.

Serdecznie zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia naszej Biblioteki
i korzystania z zakupionych nowości wydawniczych.„Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” 

SPEKTAKL  Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI

Z okazji światowego dnia książki przypadającego na dzień 23 kwietnia 2014 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprosiła dzieci  na spektakl teatralny pod tytułem „Jaś i drzewo fasolowe” w wykonaniu Teatru ART-RE z Krakowa. Spektakl zorganizowano dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Domaszowicach.
Spektakl został zrealizowany na podstawie znanej angielskiej baśni.   Jaś rusza na targ sprzedać krowę. Spotkana na targu zielarka w zamian za Krasulę daje mu ziarna zaczarowanej fasoli, które Jaś ma zakopać w ziemi. Fasola zaczyna rosnąć, sięga chmur. Zaciekawiony chłopiec postanawia wspiąć się na nią. Tam spotyka Panią Olbrzym, która chcąc pomóc Jasiowi w prezencie daje mu kurę znoszącą złote jajka oraz zaczarowany flet. Spektakl przybliżył dzieciom atmosferę wsi. Widzowie zapoznali się ze zwierzętami domowymi, rodzajami zbóż i warzyw Przedstawienie zrealizowane w ciepłym klimacie. Uczy, że zdrowie, miłość i rodzina są ważniejsze, niż bogactwo. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość czynnego uczestnictwa w przedstawieniu, co wśród widzów wywołało wiele emocji.


Rozstrzygnięcie Konkursu Stroik Wielkanocny Domaszowice 2014


Dnia 15  kwietnia w Sali Narad Urzędu Gminy odbyło się uroczyste podsumowanie  Gminnego Konkursu, organizowanego przez Wójta Gminy Domaszowice oraz  Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień. Na konkurs wpłynęły 23 prace. Przeprowadzono go w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjum oraz prace zbiorowe. Komisja konkursowa w składzie: Marta Morga (przewodnicząca), Edyta Matkowska, Katarzyna Sławska po obejrzeniu wszystkich prac przyznała następujące miejsca: w kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła  Julia Opala (kl. IV  Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem), II miejsce – Zuzanna Maziarz (kl. V Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem), III miejsce - Jakub Rojowski (kl. III Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem). Wyróżnienia w tej samej kategorii otrzymali: Kamil Janiszewski ( kl.VI  ZGS w Domaszowicach), Nikola Nowak  (kl. II Szkoła Podstawowa w Polkowskiem), Daria Szulakowska, (kl. III Szkoła Podstawowa w Polkowskiem), Natalia Henrych (kl. V  ZGS w Domaszowicach), Wojciech Ilnicki (kl. V  ZGS w Domaszowicach), Nikola Zając (kl. IV  ZGS w Domaszowicach). W kategorii gimnazjum I miejsce zajął Dawid Henrych  (kl. II a  ZGS w Domaszowicach), II miejsce –  Oliwia Droździel (kl. I  ZGS w Domaszowicach). W kategorii prace zbiorowe nagrodzeni zostali: I miejsce – Oddział Przedszkolny przy SP w Polkowskiem, II miejsce – Dzieci świetlicowe -  ZGS w Domaszowicach ( Alicja Wierzbicka, Klaudia Nowak, Paulina Strugacz, Kacper Witoś),  III miejsce –  gr. 6 latków  Publiczne Przedszkole w Domaszowicach.
Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie Jury brało pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania prac oraz pomysłowość i inwencję twórczą uczestników.
Zwycięzcom konkursu Wójt Gminy Zenon Kotarski pogratulował pomysłów wręczył nagrody
i dyplomy. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie wręczył słodki upominek.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

 


 Zakup komputerów
do Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach
dofinansowanych ze środków Instytutu Książki.


Gminna  Biblioteka Publiczna w Domaszowicach w dniu 14 października 2013 r. zgłosiła swój udział w programie dotacyjnym „Kraszewski. Komputery dla Bibliotek 2013” realizowany przez Instytut Książki. Celem programu jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie bibliotek w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich online.
Program skierowany jest do wszystkich bibliotek publicznych w Polsce.
Wniosek „Komputery dla systemu bibliotecznego” złożony przez Gminną  Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach  został rozpatrzony pozytywnie. Otrzymaliśmy dofinansowanie
w wysokości 12 000,00 złotych na zakup sprzętu komputerowego. Z otrzymanych funduszy zakupiliśmy 3 komputery stacjonarne z oprogramowaniem biurowym i antywirusowym, urządzenie wielofunkcyjne oraz czytnik kodów kreskowych – niezbędny do wdrożenia systemu bibliotecznego mak+.
Projekt ma na celu wyposażenie naszej Biblioteki w sprzęt komputerowy i  oprogramowanie niezbędne w pracy bibliotecznej, w zakresie; gromadzenia i opracowania zbiorów ( baza zasobów), informacji o zbiorach ( katalog online), ewidencji czytelników i wypożyczeń, kontroli ( skontrum ) zbiorów, statystyki  bibliotecznej.
Zakupiony dzięki realizacji zadania sprzęt i oprogramowanie będzie również używane przez użytkowników i czytelników, którzy będą mogli korzystać z zasobów  Internetu oraz innych danych informatycznych biblioteki. Natomiast Biblioteka jest zobowiązana do skatalogowania wszystkich książek oraz udostępnienie bazy online dla czytelników w ciągu dwóch lat. Mamy nadzieję, że  realizacja tego zadania przyczyni się do  usprawnienia opracowania zasobów bibliotecznych, umożliwi udostępnianie informacji katalogowych online oraz przyspieszy automatyzację innych procesów bibliotecznych. Realizacja projektu ma na celu podniesienie standardu  Biblioteki w Domaszowicach.

Informacja o „zakupie komputerów dofinansowanych ze środków Instytutu Książki” znajduje się w pomieszczeniach biblioteki, na stronie internetowej Urzędu Gminy oraz w gablotach Urzędu Gminy.

„Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki”Zakup nowości wydawniczych do Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach.

Gminna  Biblioteka Publiczna w Domaszowicach po raz pierwszy otrzymała dofinansowanie  w  ramach  programu Biblioteki Narodowej na „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”.
W ramach programu Biblioteka otrzymała  dofinansowanie w wysokości 3 404,00 zł., powiększając zbiory o 192 książki.  Ze środków własnych Biblioteki  zakupiono 60 książek na kwotę 1 500,00 zł. Zgodnie z wytycznymi programu  1/3 przyznanej dotacji  została przeznaczona na zakup publikacji dla dzieci i młodzieży. Nasi młodzi Czytelnicy otrzymali nowości za kwotę 1233,00 zł.
Przyznana dotacja  pozwoliła  wzbogacić  księgozbiór naszej Biblioteki o nowości wydawnicze.
Serdecznie zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia naszej Biblioteki
 i korzystania z zakupionych nowości wydawniczych.

„Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej”